Kotle na tuhá paliva
Z kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním (hnědé uhlí, černé uhlí, koks, dřevo) můžeme vybírat mezi litinovými a ocelovými. Litinová kamna jsou vhodná pro kombinaci uhlí/koksu/dřeva a řadí se mezi prohořívací a dohořívací kotle. Spalování u těchto kotlů nemůžeme dobře ovládat a výkon kotle je závislý na kvalitě a množství paliva. Ocelové kotle pro uhlí/dřevo jsou většinou s nuceným přívodem vzduchu (ventilátor), kde můžeme výkon dobře ovládat. Kotel umí rychle reagovat, tedy snižovat a zvyšovat teplotu. Zplynovací kotle pro ruční přikládání umožňují mnohem lepší kontrolu nad uvolňováním prchavé hořlaviny a její lepší využití za pomocí řízeného přísunu vzduchu a to díky modulaci ventilátoru. Běžné značky jsou např. Viadrus, Atmos, Opop, Dakon.
Automatické kotle
Automatické kotle, které si sami přikládají (mohou se sami i zapalovat, vynášet popel a to také přes vzdálený dozor). Svůj výkon sami regulují podle venkovní teploty a potřeby objektu. Jedná se o kotle na tuhá paliva se zásobníkem. Palivem může být (hnědé uhlí, peleta, biomasa, topné oleje a agropalivo např. obilí, kukuřice atd.) Kotlové těleso by mělo být z kvalitního 6 mm žáruvzdorného plechu, který se označuje zkratkou P265GH. Známé značky např. Atmos, Dakon, Opop, Benekov.
Plynové kotle
Plynové kotle s odkouřením do komína a dostatečným přísunem vzduchu do místnosti jsou dnes nahrazovány kotli kondenzačními. Kondenzační kotle mají větší účinnost a přísun vzduchu získávají z venkovního prostoru. Kotle mohou být topné (jen pro vytápění objektu), kotle s ohřevem (pro možnost ohřevu vody). Ohřívat umí ve svém integrovaném zásobníku (nerezový) nebo většího zásobníku mimo kotel a také jako průtokový ohřívač. Kondenzační kotle spotřebují oproti atmosférickým o 30% méně paliva – plynu. Značky např. Protherm, Baxi, De Dietrich, Viessmann, Vailant.
Elektrické kotle
Elektrické kotle mají vysokou účinnost vytápění a hodí se pro vytápění radiátorů, ale i podlahového systému. Provoz elektrického kotle se vyplatí řídit Ekvitermou (čtení venkovní teploty a prostorovým termostatem interiéru). Cena provozu je ovlivněna tarifem a tepelnou ztrátou budovy. Značky např. Protherm, Bosch atd.)
Revize a zákaz kotlů
Revize a zákaz užívání kotlů znamená a ukládá majitelům dle zákona provést kontrolu zdroje 1x za 2 roky. Emisní třídy kotlů podle ČSN EN 303-5 jsou třídy 1 – 5. Kdy třída 1 je nejhorší a třída 5 nejlepší. Od roku 2014 by v prodeji neměly být kotle emisní třídy 1., 2. Od roku 2018 ani kotle 3. třídy. Od poloviny roku 2022 je ustanoven zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. U nainstalovaných kotlů je stanovena vyhláška výchozí revize zapojení a pak již následně (u plynových) každé 3 roky. Odborně se doporučuje provést kontrolu každý rok, aby se předešlo finančně náročnějším opravám z provozu zařízení. Nové vyhlášky, zákony, revize, zákazy a podmínky zdrojů jsou uvedeny v „aktualitách“.