Máte dotaz?
Volejte
+420 777 005 225

Tepelná čerpadla

Řešíme realizaci všech druhů tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla umí jak vytápět, tak také chladit. Tepelné čerpadlo může být splitové nebo kompaktní.

KOMPAKTNÍ VEDENÍ

Tepelný výměník, tedy kondenzátor je umístěný ve venkovní jednotce a ohřátá voda jde ven z objektu a zase zpět. Montáž tohoto druhu TČ je jednoduchá, bez nutnosti instalovat chlaďařský okruh. Nevýhodou je vyšší interiérová hlučnost a hydraulické vyvážení objektu a hlavně vyšší tepelné ztráty ve vedení ohřáté vody. Dále složitá ochrana vodního vedení proti zámrzu.

SPLITOVÉ VEDENÍ

Tepelný výměník je umístěn ve vnitřní jednotce, kde jsou minimální ztráty. Propojení s venkovní jednotkou je zajištěno chlaďařským okruhem. Ten může být umístěn například až 70 m od vnitřní jednotky, záleží na typu. Díky propojení přes chladivo, které nezamrzá se nemusíte tedy obávat zamrznutí jednotky.

Tepelná čerpadla jsou rozdělena dle zdroje energie:

  • VZDUCH – VZDUCH
  • VZDUCH – VODA
  • VODA – VODA
  • ZEMĚ – VODA
VZDUCH – VZDUCH

V podstatě známé jako klimatizace. Zdrojem energie je vzduch a vzduchem se prostor objektu chladí nebo vytápí. Celý proces a úspora je přímo závislá na teplotě a vlhkosti venkovního prostoru. Jednotky jsou propojeny elektrickou energií a obě jednotky napojené na odvod kondenzátu buď samospádem nebo přečerpávací jednotkou.

VZDUCH – VODA

Zdrojem energie je vzduch a celý proces a to buď vytápění nebo i chlazení je převáděn přes hydrobox do vody, která je vedena buď do soustavy, radiátorů, podlahového topení nebo ohřívání výměníků pro ohřev TUV. Jednotky jsou propojeny chlaďařským okruhem, napojeny a propojeny elektrickým přívodem a venkovní jednotka umístěna s možností odvodu kondenzátu. Vnitřní jednotku kondenzát nemá, má pojišťovací ventil proti nehodě vytápění a navíc je zpravidla doplněna elektrokotlem. Výkon TČ je závislý na venkovní teplotě a vlhkosti vzduchu. Konkrétní technologie už umí efektivně pracovat i při -15°C. Tento způsob TČ je v poměru cena, výkon nejekonomičtější.

VODA – VODA

Zdrojem energie je voda. V ČR není běžná, zákonem je zakázáno použít vodu z řeky nebo rybníku, ač by to bylo ideální. Možností je použít dvě studny, kde se voda z jedné do druhé přepouští přes výparník, Riziko je, že může dojít k vyčerpání studny.

ZEMĚ – VODA

Zdrojem energie je soustava vrtů nebo pozemních kolektorů. Teplota ze země je předávána prostřednictvím nemrznoucí kapaliny s nízkým bodem varu buď vrtem nebo kolektorem. Při pozemním kolektoru se uvádí ná 1 kW potřeba 30m2 pozemku. Soustava vrtů je v průměrné hloubce 120 m. Tak jako u kolektoru závisí na vrstvách a druhu podloží a průtoku spodních vod. Nezámrzná hloubka si udržuje teplotu 4°C což je pozemní přírůstek u kolektoru. Zdroj tepla je tak oproti vzduchu konstantní a neměnný a účinnost TČ je ve všech směrech ideální.

Výkon, design a uživatelské rozhraní, to každá značka TČ nabízí jinak. Rádi Vám pomůžeme s výběrem, instalací, spuštěním, provozem, revizí, projektem – a to vše na míru dle Vašich požadavků.

HLUČNOST TČ JEDNOTEK

Relativní jednotka zvuku je decibel (dB). Zvýšení zvuku o 1 dB je zvýšení intenzity zvuku asi o 30%. Při každém zvýšení zvuku o 3 dB se pocitová intenzita zvýší o 100%. Čím kvalitnější (nebo nastavení hluku venkovní jednotky) je nižší, tím je tepelné čerpadlo dražší. Tento problém odpadá při použití vrtů a pozemních kolektorů, kde je investice dražší. Při zkoumání hlučnosti TČ je směrodatná a měřitelná hodnota akustického tlaku. Energetickou variantou k akustickému tlaku je také hodnota akustického výkonu. Akustický výkon vyjadřuje míru výstupní zvukové energie a jedná se o základní vlastnost zdroje zvuku.

PŘÍČINY HLUKU TČ

- hlavní příčina je ventilátor, kterým musí při výkonu např. 10 kW projít za 1 hod. 4 – 5 000 m3 vzduchu

- umístění jednotky – ne na objekt – vznikají vibrace. Ideální je dále od domu, tlumí křoviny, zídky nebo pokud je možnost umístit jednotku s vrtulí, pokud to umožňuje. Horizontálně zvolit kvalitní silentbloky pro pohlcení kinetické energie a neumísťovat TČ do rohů budov. Šíření hluku lze také potlačit montáží krytů, které tříští proudící vzduch a TČ nijak neomezují.Kvalitní TČ a základ je hlučnost do 41 dB, což je zvuk srovnatelný s lednicí. Čerpadlo by mělo být vybaveno scroll (spirálovitými) kompresory umístěny na speciálním antivibračním rámu. Chod TČ by měl být opatřen elektronicky řízených expanzích ventilů, které podstatně snižují nárazy při odmrazování venkovní jednotky. Mnohá TČ disponují silent módem, tedy zapnutí nočního módu otáček kompresoru, tak aby nedocházelo k nepřípustným zvukovým emisím.

Výkon čerpadla a zvuk je tak možno snížit.TČ je také hlučnější v období s teplotami pod 5°C a při větší vlhkosti, kdy je nutné počítat s režimem odtávání venkovní jednotky.Souhrnem – velmi vynikající parametry jsou hladina akustického tlaku ve vzdálenosti 3 m od venkovní jednotky 35 dB.